مجموعه سازه‌های چادری - خیمه چادری ، آلاچیق چادری

Lorca یکی از گرمترین شهرهای اسپانیا می باشد که بیش از 300 روز آفتابی با میانگین دمای بالی 20 درجه دارد بنابراین هدف از ساخت یک مرکز خرید روباز با سقف چادری و سایبان پارچه ای ایجاد مکانی با کاهش چشمگیر در دمای هوا و مکانی مفرح تر برای استفاده کنندگان از این مجموعه می باشد. این مجموعه از چند بخش اصلی تشکیل شده است. 

یکی از این بخشها فود کورت یا همان مجموعه رستوران های زنجیره ای است. برای فود کورت از سه آلاچیق چادری بزرگ برای ایجاد سایه ای وسیع استفاده شده است. قسمت پایین هر آلاچیق پارچه ای به سقف رستوران های موجود و نقطه راس هر آلاچیق پارچه ای توسط یک ستون فولادی میانی نگه داشته شده است. نواحی همپوشانی این 3 آلاچیق چادری طوری طراحی شده است که نتیجه کار از لحاظ بصری چشم نواز باشد. برای تخمین بزرگی این پروژه میتوان به این نکته اشاره کرد که 2 آلاچیق چادری کوچکتر هر کدام به ابعاد 800 مترمربع بوده است که از پارچه Ferrari  تیپ 1202 با وزن 1250 گرم در هر متر مربع و برای آلاچیق چادری سوم به مساحت تحت پوشش 2000 مترمربع از پارچه Ferrari تیپ 1302 با وزن 1350 گرم به ازای هر مترمربع استفاده شده است. نیروهای پیش تنیدگی بسیار عظیم که در بعضی موارد به 200 تن نیز میرسد برای کشش در این سازه های چادری نیاز است که این مساله مستلزم وجود سازه فلزی بسیار قوی و کابلهای کششی نگه دارنده قطور می باشد. با اینحال سایبان چادری نهایی سازه ای سبک به نظر می رسد با توجه به مساحت سقف چادری بسیار وسیع و ارتفاع راس خیمه چادری به ارتفاع 60 متر.

همه ستونهای هر سه خیمه چادری در نقاط تعیین شده و بر روی پداستالهای بتونی توسط اتصالات خمشی نصب شده اند و در نقاط اتصال قسمتهای پایین خیمه پارچه ای که به سقف رستوران های اطراف متصل شده اند در نقاط اتصال سازه های موجود توسط استراکچرهای فولادی تقویت شده اند و در قسمتهای بتنی نیز از تیرها و ستونهای ضخیمتر استفاده شده است بنابراین مسیر انتقال نیرو جهت برپایی این سازه های پارچه ای به درستی انجام شده است. صفحات فولادی برای نصب ستونها و کابلهای کششی در مراحل ساخا و بتن ریزی سقف رستوران ها در جای خود مستقر شدند تا اطمینان کافی برای مقاومت آن در برابر بارهای وارده وجود داشته باشد. وزن بعضی از این صفحات فولادی به 800 کیلوگرم می رسید.

ایجاد پیش تنیدگی در سایبان چادری و کابلهای کششی از دو طریق انجام شد. یکی از طریق مهرکش های تعبیه شده در گوشه های پایین خیمه چادری و دیگری جکهای هیدرولیک که غلاف معلق راس آلاچیق چادری را جابجا کرده و از این طریق نیروی پیش تنیدگی مورد نیاز برای کشش سایبان چادری را تامین می نماید.

سازه پارچه ای هر خیمه چادری بر اساس الگوهای برش تعیین شده بریده و به شکل نهایی آلاچیق پارچه ای جوش شده است و تحت نظم از پیش تعیین شده ای بسته بندی شد تا برای نصب  در باز کردن آن در محل دقیق خود دچار مشکل نشود. زما مورد نیاز برای نصب این سایبان پارچه ای برابر با یک ماه بود. 2 هفته برای خیمه چادری بزرگتر و یک هفته برای هر کام از 2 آلاچیق چادری کوچکتر.

یکی دیگر از بخشهای این مجموعه یک رستوران مجزا بود که سقف چادری آن توسط 10 آلاچیق پارچه ای وارونه مجزا به ابعاد هرکدام برابر با 80 مترمربع ساخته شد. ستونهای هر آلاچیق پارچه ای با خروج از مرکزیت نسبت به پلان سایبان چادری ساخته شد و از پارچه های رنگی Ferrari تیپ 502 با وزن 550 گرم در هر متر مربع استفاده شد. کل مراحل برش و جوش پارچه در کارخانه انجام شد و بعد از انتقال به کارگاه در مدت زمان 10 روز یعنی یک روز به ازای هر آلاچیق پارچه ای نصب گردید.

بخش آخر این مجموعه سایبان پارچه ای تراس بولینگ آن است که برای پوشش آن از یک سقف چادری به مساحت 600 مترمربع استفاده شده است که تمام معیارها و ضوابطی که در ساخت 3 آلاچیق چادری بزرگ بخش فودکورت رعایت شد در این سقف پارچه ای نیز در دستور کار قرار گرفت. پارچه مورد استفاده در این سازه پارچه ای از نوع Ferrari تیپ 702 با وزن 750 گرم در هر مترمربع آن بوده است.

 

                     

                                     خیمه چادری بزرگ در قسمت فود کورت                                                 آلاچیق چادری  وارونه در رنگهای مختلف مقابل رستوران

 

                                    سایبان پارچه ای در قسمت تراس بولینگ

 

 

جهت بازدید از سایر محصولات سازه چادری کاوشکام لینک های زیر را دنبال نمایید:

پارکینگ پارچه ای       روف گاردن          آلاچیق ساحلی          آلاچیق پارک      سقف کافی شاپ