سایبان چادری - سقف چادری به شکل آلاچیق پارچه ای - آلاچیق چادری

این پروژه را می توان جزو سازه های چادری ایزوله طبقه بندی کرد که شامل یک سقف شیب دار از جنس چوب فشرده و پوسته پوشاننده آن که به شکل آلاچیق چادری از جنس پلی استر با روکش پی وی سی است که روی سقف شیروانی موجود به صورت پیش تنیده با تمهیداتی شامل ستون میانی با قابلیت تغییر ارتفاع نصب شده است. طول و عرض این سقف چادری به ترتیب برابر 11 و 6 متر می باشد. سقف پارچه ای توسط پیچ های چوبی و واشرهای آلامینیومی به فریم چوبی پیرامونی پیچ شده است. منطقه ای که این ساختمان چوبی در آن بنا شده است در مزرعه ای نزدیک به مونته ویدئو در اروگوئه است که عمده فعالیت آنحا مربوط به مسائل کشاورزی می باشد ولی این سازه چادری محل برگزاری انواع همایشها و رویدادهای مختلف فرهنگی و ورزشی نیز بوده است. از اهداف عمده در ساخت این سایبان چادری جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید که می توانست مزاحمت برای برگزاری رویدادهای اینچنینی ایجاد نماید بود با این ویژگی که سازه های پارچه ای قابلیت عبور حداقل 7 درصد از نور طبیعی را دارد بنابراین فضای زیر سایبان پارچه ای تاریک نمی شد و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی قابل ملاحظه ای انجام می شد. از دیگر اهداف ساخت این سقف پارچه ای محافظت مجموعه در برابر بارش برف و باران است. قیمت پایین ساخت این سقف پارچه ای به شکل آلاچیق چادری نیز از دیگر امتیازات آن است تا با کمترین ریسک مالی بتوان پوشش سقف این ساختمان را انجام داد. معماری منحصر بفرد این سایبان پارچه ای و متمایز کردن آن از نظر ظاهری در منطقه از نظر بصری و در عین حال نصب آسان این سایبان چادری بدون اینکه تغییر قابل ملاحظه ای در استراکچر ساختمان موجود ایجاد شود از دیگر دلایل ساخت این سقف چادری به شکل آلاچیق چادری بوده است.

در مقایسه یک سایبان چادری با دیگر سیستم های رایج ساخت سقف در دنیا مانند سقف بتنی، شیشه ای ، فولادی ، کامپوزیت و غیره ... این سیستمهای رایج قادر به برآورده کردن تمام خواسته های کارفرما به طور کامل نیستند. به عنوان مثال یک سقف بتنی در عین قیمت بالاتر نسبت به سقف چادری قادر به هدایت نور طبیعی به داخل ساختمان نیستند و حتی به مشکلات ساتمان اضافه می کنند مانند افزایش دمای داخل در روزهای گرم سال. از نظر معماری و زیبایی شناختی امکاناتی که یک سایبان چادری در اختیار میگذارد توسط سایر مصالح تامین نمی گردد.

برای این سایبان پارچه ای یک سیستم تخلیه آب باران در پیرامون آن تعبیه شده است. سقف چادری این مجموعه مشتمل از 11 آلاچیق چادری کاملا مجزا به دهانه 6 متر است تا کمترین مصرف مصالح را شامل شود. در مراحل مختلف طراحی سعی بر این بود که ارتفاع هر آلاچیق پارچه ای خیلی بالا نباشد تا حدی که عملکرد سقف چادری کششی دچار اختلال نشود و هدایت آبهای سطحی به درستی انجام گردیده و از ایجاد گوداله هایی که آب در آن جمع شود جلوگیری شود. طراحی سایبان چادری بر اساس برشه های مثلثی پارچه انجام شد و محاسبات نیروهای وارد بر استراکچر چوبی بر اساس نیروهای کششی وارد شده از طرف سقف پارچه ای قرار گرفت. در محل تقاطع فریمهای چوبی  اتصالات فلزی به طور جداگانه انجام گردید.

استراکچر چوبی در کارگاه نجاری ساخته و توسط جرثقیل در کارگاه نصب گردید و در مرحله بعدی سایبان چادری بر روی اسکلت پیرامونی توسط پیچهای چوبی و واشرهای فلزی سوار شده و شکل آلاچیق پارچه ای توسط ستونهای میانی قابل تنظیم ارتفاع شکل گرفت. پارچه این سایبان چادری با مقاومت کششی 300 کیلوگرم در هر تسمه به عرض 5 سانتیمتر بوده و وزن هر متر مربع آن 800 گرم می باشد که در لایه بیرونی شامل پوشش ضد اشعه UV است.

نتیجه نهایی کار یک سایبان پارچه ای بسیار زیبا از نظر معماری و محیطی مناسب و لذت بخش برای برگذاری محافل فرهنگی و وقایع هنری بوده است .

 

                                                            مراحل نصب سایبان چادری

 

                                                نمای داخلی از سقف چادری

 

                                             ستونهای قابل تظیم میانی به منظور ایجاد پیش تنیدگی در آلاچیق چادری

 

 

برای دیدن سایر محصولا سازه چادری کاوشکام از صفحات زیر دیدن نمایید:

پارکینگ چادری          سقف رستوران           آلاچیق ساحلی            آلاچیق پارک          سقف کافی شاپ              خیمه