سازه‌های چادری - سایبان چادری با کاربری سقف رستوران و کافی شاپ

در مجاورت ساحل شهر مایورکا در اسپانیا یک سری از ساختمانهای بلند مرتبه ساخته شده اند. طبقه پنجم تعدادی از آنها مجهز به تراس های رو به ساحل است. این تراس ها نیاز به سایبان هایی داشتند تا جلوی تابش مستقیم نور خورشید و بارش باران و همچنین همسایه های طبقه بالا را بگیرد. از آنجا که کاربری این تراس ها به عنوان کافی شاپ و رستوران بود معمولا همسایه های مجاور به علت سرو صدای ایجاد شده رابطه خوبی با این تراس ها نداشتند. در ساخت سایبان تراس ها چالشهایی وجود داشت. از آنجا که ساخت سقف تراس در طراحی اولیه ساختمانها دیده نشده بود بنابراین تیرها و ستونهای موجود در ابتدا قابلیت نصب سیستم سقف را نداشتند. برای اعمال کمترین نیروی وارده به ساختمان موجود تصمیم بر ساخت سایبان چادری برای سقف کافی شاپ و رستوران گرفته شد. از مشکلاتی که در ساخت سازه های چادری مانند این وجود دارد این است که معمولا فواصل اتصال سقف چادری به ساختمان موجود در یک رستا و با فواصل مساوی نیستند که این مساله کار طراحی سازه پارچه ای را دشوار می نماید و از طرفی دودکش ها و سایر سیستمهای موجود در سقف ها موانعی در برابر کار ایجاد می کردند. راه حل برای این سقف کافی شاپ ساخت یک سری سایبان پارچه ای که در اتصالات و اسکلت فلزی مجزا بوده و از یک ریتم کلی واحد پیروی کنند بود. این سازه های پارچه ای مجزا توسط بست های فولادی به تیرهای موجود در سقف مهار شده و بنابراین از تداخل با دودکشها و سیستمهای کف اجتناب می شد. شکل کلی هر کدام از سازه های پارچه ای مجزا در نمای باز به صورت یک مرغ دریایی با بالهای گشوده است که به سمت ساحل پرواز می کند که از این نظر نیز با فضای محل نصب همخوانی خواهد داشت.

در موارد اینچنینی که برای ایجاد یک سیستم سقف با موانعی روبرو هستیم یک سازه پارچه ای این قابلیت را خواهد داشت که با توجه به انعطاف پذیری بالا موانع را مرتفع کرده تا علاوه بر داشتن یک سایبان چادری زیبا از مشکلات ساخت سیستم های سازه ای رایج نیز در امان باشیم.

این سقف رستوران و کافی شاپ مساحت 128 متر مربع را تحت پوشش قرار داده است. طول این سقف چادری 32 متر و عرض آن برابر 4 متر بوده است. ارتفاع سقف کافی شاپ در بلندترین نقطه به 4 متر می رسد. مدت زمان بهره برداری از این سازه چادری 20 سال در نظر گرفته شده و به عنوان سقف چادری دائم ساخته شده است. در سازه پارچه ای آن نیز از پارچه پلی استر با پوشش پی وی سی استفاده شده است.

 

                                 عدم تداخل موانع موجود در تراس با سازه های چادری

 

                                     نمای بالا از سقف چادری رستوران و نمایش فرم پرنده در آن

 

                                 فرم پرنده در حال پرواز سایبان پارچه ای در نمای روبرو

 

                                   نمای روبرو سقف رستوران و کافی شاپ

 

                                 سایبان چادری متصل به هم در یک راستا

 

 

سایر محصولات سازه چادری کاوشکام را در صفحات زیر دنبال نمایید:

سقف رستوران             آلاچیق پارچه ای           آلاچیق ساحلی         آلاچیق پارک           خیمه           پارکینگ چادری