همه چیز درباره سازه‌های پارچه ای

سازه های پارچه ای در دهه 60 میلادی توسط فرانک اوتو گسترش یافت.  ورزشگاه المپیک مونیخ جزء عظیم‌ ترین و پیچیده‌ ترین سازه های چادری اجرا شده توسط او می باشد. با پیشرفت تکنولوژی سازه های چادری از نظر ظاهر و کیفیت تغییرات بسیاری کرده اند. علاوه بر افزایش کیفیت و مقاومت پارچه ها ، روش‌های نوین طراحی عامل اصلی بهبود عملکرد این سازه ها شده اند.

از خصوصیات پارچه ها در سایبانهای چادری می توان به امکان اشتعال پایین، خواص فوق العاده فیزیکی، قابلیت پرداخت صیقلی بالا و براق جلوه دادن سازه چادری، خاصیت ضد قارچ یا ضد کپک ، قابلیت جوش پذیری با روش HF یا فرکانس بالا، قابلیت جذب اشعه‌های مضر آفتاب ANTIUV و  ثابت بودن رنگ سازه پارچه ای اشاره کرد.  

سازه های چادری از نظر امنیت و رعایت مسائل فنی در رده سازه های متداول اجرا گردیده و دارای دفترچه محاسبات هستند و توسط نرم افزارهای تخصصی طراحی و آنالیز می شوند و مانند تمام ساختمانهای رایج مراحل طراحی ، ساخت ونصب تحت نظر و کنترل مهندسین ناظر انجام میگیرد.

سازه‌های پارچه ای  کششی با شتاب بسیار زیادی در حال جایگزینی سازه های متداول در فضاهای باز برای محافظت در برابر شرایط جوی نامساعد هستند.  قابلیت این سازه در پوشش ابعاد بزگ که معمولا در سازه های متداول بسیار دشوار است از دلایل افزایش کاربرد آن است .

در زیر به تعدادی از سوالات رایج در مورد سازه های پارچه ای پاسخ داده شده است.

1- سازه پارچه ای - سازه چادری تحت کشش به چه مفهوم است؟
 سازه پارچه ای تحت کشش یعنی اجزاء پارچه تحت کشش باشند که اصل اساسی در این سازه ها می باشد. قوس های دو جهته سه بعدی تحت کشش باعث ایستایی سازه های چادری است .

2- هزینه سازه چادری نسبت به سایر انواع سازه های متداول چگونه است ؟
در مقایسه با سقفهای بتنی یا فولادی ، یک سقف چادری دارای هزینه به مراتب کمتری هستند و با کاهش زمان نصب به علت سبکی و پیش ساخته بودن اجزا کاهش دیگری در هزینه ها به صورت غیر مستقیم خواهیم داشت.

3- آیا یک سازه چادری در مقابل نیروی بادهای شدید و وزن برف سنگین مقاوم است ؟
طراحی یک سایبان چادری در مقابل بار برف و باد همانند یه ساختمان معمولی انجام می شود و دقیقا بارگذاری مشابه با دیگر سازه ها دارند بنابراین مقاومت سازه های پارچه ای در مقابل بار برف و باد تضمین شده است. 

4- کشش در سازه های پارچه ای در چه حد و چگونه است ؟
پارچه های با تکنولوژی پیش کشیدگی Precontrait در حین تولید و قبل از روکش شدن توسط دو لایه PVC تحت کشش قرار می گیرند تا پس از روکش شدن توسط PVC و آزادسازی تارها و پودها مقداری تنش پسماند در پارچه باقی بماند. این فرایند مشابه عملی است که در سازه های پیش تنیده بتنی انجام می شود. یک پارچه معمولی دارای ظرفیت کششی در حدود 400 کیلوگرم در عرض 5 سانتی متری می باشد.


5- میزان عبور نور از یک سقف چادری در چه حد است؟

استفاده نور طبیعی یکی از امتیازات معماری بر پایه سایبانهای پارچه ای است .تا  50 % امکان عبور نوردراین پارچه ها به همراه توزیع یکنواخت نور در محیط داخل زیبایی و سرزنگی را به زیر سقف چادری هدیه می کند.

6-  پارچه هایی که بیشتر مورد استفاده قرار گیرد چه خواصی دارند ؟
پارچه های مختلف زیادی با خصوصیات و مزایای متفاوت در سازه های چادری مورد استفاده قرار میگیرند اما  سه نوع پارچه بیشتر متداول هستند . پارچه های پلی استر با روکش PVC در دو طرف ، پارچه های شیشه ای پوشیده با سیلیکون و پارچه شیشه ای پوشیده با تفلون PTFE(پلی تترا فلورو اتیلن ) . از نظر قیمت و دوام پارچه های پلی استری با روکش دوطرفه PVC  کم هزینه تر هستند ولی طول عمر آن در حدود 15 تا 20 سال می باشد .

7- آیا این پارچه ها دربرابر آتش مقاوم هستند ؟
 خاصیت ضد آتش بودن سازه های پارچه ای به این معنی نیست که آنها آتش نمیگیرند بلکه به این معنیست که عملکرد مناسبی در آتش سوزی ها از خود نشان داده و جلو پیشرفت آتش و خفگی ناشی از دود را میگیرند.  متداولترین آنها ، پارچه پلی استر با روکش PVC است که حین سوختن مواد مذاب به پایین ریخته نمی شود و جلوی سوختگی های اینچنینی گرفته می شود .

 

 

محصولات  شرکت  سازه چادری کاوشکام را در صفحات زیر مشاهده نمایید:

آلاچیق چادری     پارکینگ چادری     آلاچیق ساحلی     آلاچیق پارکی      سقف پارچه ای      سایبان چادری