سازه چادری - سایبان چادری - سقف چادری آمفی تئاتر

ساختمان مارکیها در بروکسل بلژیک که در سال 1989 بنا شد یک ساختمان اداری با کیفیت مناسب است.حیاط داخلی آن شامل یک آمفی تئاتر رو باز به همراه ردیف های صندلی برای تماشاچیان و گالری هایی در پیرامون آن است.این فضا به منظور برپایی نمایشگاه های محلی و رخدادهای فرهنگی بومی منطقه در نظر گرفته شده بود. به منظور پوشش سقف این آمفی تئاتر از یک سایبان چادری تشکیل شده از 5 فرم پیوسته آلاچیق چادری که در ارتفاع اولین سقف این ساختمان اداری اجرا شده است.

فرم این سازه چادری از شکل فضای داخلی این حیاط پیروی می کند. پایداری این سقف چادری توسط کابل های کششی متصل به نقاط رأس این 5 سازه پارچه ای و کابل های پیرامونی تامین شده است. این کابل های کششی نقاط رأس سازه های چادری را به ساختمان های مجاور متصل نموده است. خطوط برش و اتصال قطعات سایبان چادری نمایی بسیار زیبا از زیر این سازه چادری به وجود اورده است. خاصیت عبور نور بالا در سازه های چادری موجب ایجاد فضایی زنده و مناسب برای اجرای نمایش های هنری و موسیقی را ایجاد نموده است.

از اهداف دیگر ساخت این خیمه چادری می توان به جلوگیری از بارش برف و باران و اطمینان از امنیت برگزاری گردهمایی های اینچنینی بود.انگیزه های اقتصادی از دیگر مشوق های ساخت این سازه پارچه ای بوده است تا با کاهش مصرف انرژی به منظور تامین روشنایی و کاهش هزینه های نگهداری و نظافت موجب صرفه جویی اقتصادی گردد.پارچه های مورد استفاده در سازه های پارچه ای دارای خاصیت خود تمیز شوندگی هستند و معمولا الودگی ها بر روی آن تاثیر نمی گذارند و به راحتی و بدون مواد شوینده پاک می شوند.به همین علت استفاده از سازه چادری در این پروژه به سقف های شیشه ای ترجیح داده شده است. پارچه مورد استفاده در این سقف چادری از نوع PTFE و با وزن 1250 گرم در هر مترمربع از مساحت ان بوده است. مساحت تحت پوشش این سقف چادری برابر با 736 متر مربع بوده است که شامل طول 36 متر و عرض 25 متر می باشد. با توجه به سبکی سازه های چادری امکان جابجایی و برچیدن آن به راحتی و در کمترین زمان ممکن وجود دارد که این مزیت یکی از امتیازات ویژه سازه چادری می باشد که در سایر سیستم های رایج ساختمانی شامل ساختمانهای اسکلت فلزی یا بتنی و حتی سقف های سبک شیشه ای و چوبی وجود ندارد. مدت زمان بهره برداری از این سازه پارچه ای در زمان طراحی برابر با 15 تا 20 سال در نظر گرفته شده است.

 

                       

            نمایی بسیار زیبا از زیر سقف چادری آمفی تئاتر بلژیک                                              سازه پارچه ای استفاده شده در آمفی تئاتر با خاصیت عبور نور بالا

 

 

 

 

سایر محصولات و پروژه های اجرا شده مرتبط را در صفحات زیر دنبال نمایید :

آلاچیق مدرن            پارکینگ چادری              سایبان ماشین              سقف پارکینگ                سایبان استخر              سقف رستوران