سازه پارچه ای - پارکینگ ماشین - سقف پارکینگ چادری

قبل از شروع پروژه در این مکان یک پارکینگ غیر مسقف وجود داشت. مسئولین شهر تصمیم گرفتند که سازه ای دکوراتیو با حفظ کاربری پارکینگ در این مکان ساخته شود. به این منظور ساخت یک سقف پارکینگ چادری با اهداف زیر در دستور کار قرار گرفت:

- یک طراحی خاص با تاثیر مثبت در مبلمان شهری و چشم گیر از نظر معماری

- محافظت در برابر نور خورشید و بارش برف و باران به طوریکه این سازه پارچه ای در تمام طول سال چه در تابستان و چه در زمستان فضایی راحت را برای استفاده کنندگان از این پارکینگ ماشین فراهم آورد.

- امکان استفاده از نور طبیعی با توجه به خاصیت عبور نور حداقل هفت درصد از سازه های چادری  که جلوی تاریک شدن زیر سقف چادری را می گیرد.

- جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید و به تبع آن جلوگیری از افزایش دمای زیر سازه چادری

- و در نهایت از بزرگترین محسنات سازه های پارچه ای نصب آسان و سریع آن است.

سازه پارچه ای از یک پارچه پلی استری با روکش پی وی سی ساخته شده که بر روی یک استراکچر فلزی کشیده شده است. این سازه فلزی از پروفیلهای لوله ای به ابعاد 2.5 و 2 اینچ با شعاع قوسهای متفاوت و به طول 20 متر ساخته شده است که به فواصل 4.62 متر نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند. قرار گرفتن این قوسها به صورت بالا و پایین 8 نقطه از سایبان چادری را در معرض جمع شدگی آب قرار می داد که به این منظور محفظه هایی که به سیستم زهکش منطقه وصل بود در این نقاط تعبیه گردید. این پارکینگ چادری یک راه حل سریع و ارزان بود که اهداف مورد نظر را تامین می کرد یعنی ساخت یک سقف پارکینگ مطلوب و آسایش بخش برای استفاده شهروندان.

دلایل انتخاب یک سازه پارچه ای پلی استری با پوشش دو رویه پی وی سی را میتوان اینگونه بیان کرد که یک پارکینگ ماشین پارچه ای تمام اهداف اولیه طراحی را برآورده می کرد و دیگر سیستم های متداول سازه ای مانند شیشه ،چوب ، پلاستیک ، فولاد و بتن قادر به برآورده کردن همه آنها نبودند و حتی بعضی از آنها مانند سقف بتنی موجب اضافه کردن مشکلات مانند افزایش دمای زیر سقف پارکینگ و یا باعث مسدود کردن نور طبیعی خورشید می شد.

در بعد طراحی استفاده از دو تیپ فریم های فولادی قوسی موجب ایجاد انحناهای زیبا در پارکینگ پارچه ای شده و نقاط محدود و از پیش تعیین شده ای را به عنوان محل تجمع و ریزش آبهای سطحی ناشی از بارش باران قرار می دهد و کار جمع آوری آن را تسهیل می نماید. پیش تنیدگی در این سایبان چادری توسط کابلهای کلاف شده در سازه پارچه ای و اتصال آن به اسکلت فلزی انجام شده است.

مقاومت پارچه استفاده شده در این سقف چادری برابر با 30 کیلوگرم در هر سانتیمتر آن بوده و وزن هر متر مربع از مساحت سایبان ماشین برابر با 800 گرم است. در لایه بیرونی این سایبان پارچه ای روکش با خاصیت ضد اشعه UV به کار رفته است که از مهمترین مزیت های سازه های پارچه ای می باشد.

                             نحوه قرارگیری قوسها فلزی در سقف پارکینگ چادری

 

                               ایجاد پیش تنیدگی در سازه پارچه ای توسط کابلهای کلاف

 

                                         نمایی زیبا و چشمگیر از سقف پارکینگ ماشین

 

 

محصولات و پروژه های سازه چادری کاوشکام را در صفحات زیر دنبال نمایید:

آلاچیق چادری         سایبان استخر            سایبان ورودی            سایبان تراس           خیمه چادری