سازه پارچه ای - سایبان چادری سقف آمفی تئاتر

این سایبان چادری خیمه ای شکل با ایجاد یک پوشش جذاب برای سقف آمفی تئاتر، با قابلیت عبور نور، تماشاچیان و استفاده کنندگان از این مجموعه را در مقابل باد و بارش باران در طول جشنواره تابستانی تئاتر در این مکان محافظت می کند.این آمفی تئاتر به خاطر فضای باز آن در جهان شناخته شده است و امتیاز این سازه های چادری به عنوان سقف آمفی تئاتر در این است که بر روی اتمسفر فضای باز آن تاثیر منفی نمی گذارد. همخوانی این سایبان چادری با فضای تاریخی پیرامون آن که از صخره های سنگی تشکیل شده است محیطی بی همتا و بسیار مناسب برای اجرای نمایشها پدید آورده است. همچنین از آنجایی که این سازه پارچه ای از فاصله بسیار دور در خیابانهای منتهی به مجموعه قابل رویت است تبدیل به یک نماد سمبلیک برای این مکان شده است.

پایداری سقف چادری توسط دو ستون مشبک میانی به ارتفاع 10.5 متر تامین می شود که در حد فاصل بین صندلی های تماشاچیان قرار گرفته اند تا کمترین مزاحمت برای رفت و آمد مردم داشته باشد و در عین حال جلوی دید تماشاچیان را نیز نگیرد. هر کام ار این ستونهای اصلی دارای دو بازوی مشبک دیگر هستند که تامین کننده نقاط مرزی برای نگه داشتن سایبان چادری خواهد بود. این بازوهای فولادی این امکان را می دهند که از آنها به عنوان تکیه گاه برای نگهداری تجهیزات مورد نیاز کار نمایش استفاده شود. پارچه مورد استفاده در این سازه چادری دارای مقاومت بسیار بالا و قابلیت عبور نور 20 درصد و مقاوم در برابر اشعه UV می باشد که وزن هر متر مربع آن معادل 630 گرم بوده است. از دیگر خصوصیات اصلی سازه پارچه ای این سقف آمفی تئاتر سطح براق لایه تفلون رویه آن و انعکاس نور خورشید است. عملیات پیش تنیدگی در این سایبان پارچه ای توسط کابلهای محیطی و ستونهای لوله ای قرار گرفته شده در گوشه های سازه چادری که به زمین یا دیوارهای صلب مجاور انکر شده اند انجام شده است. کیفیت سازه پارچه ای و جزئیات ساخت سازه فلزی آن این امکان را می دهد که بدون تجهیزات و امکانات خاصی عملیات برچینی و جابجایی این سقف پارچه ای انجام شود که این یکی از مهمترین خصوصیات در نظر گرفته شده برای این سازه چادری در طراحی اولیه بود که می بایست در ابتدای فصل نمایش در هر سال نصب و در انتهای آن توسط تیم فنی جشنواره برچیده می شد. پیش تنیدگی و استحکام این سایبان چادری توسط نقاط ثابت بر روی دیوارها و اندازه هی دقیق سازه پارچه ای تضمین می شد. یکی از چالشهای اصلی در این پروژه سقف آمفی تئاتر برنامه زمان بندی فشرده آن بود که می بایست کل پروژه از طراحی و ساخت و نصب آن در مدت 12 هفته به اتمام می رسید بنابراین وقت آنچنانی برای بررسی وجوه مختلف آن شامل بحث های معماری و سازه ای وجود نداشت. نه در آیین نامه های رایج نیز مانند DIN اطلاعات دقیقی برای محاسبه توزیع بار باد در اشکالی مانند خیمه چادری وجود دارد و نه وقت کافی برای روشهایی مانند آزمایش تونل باد در اختیار بود. بنابراین به منظور محایبات بار باد در این سایبان چادری از آیین نامه های تدوین شده رایج در زمینه سازه های پارچه ای استفده گردید.

از مشخصات هندسی این سازه پارچه ای میتوان به مساحت آن اشاره کرد که 380 مترمربع را تحت پوشش قرار داده است. بیشترین ارتفاع آن معادل 10.5 متر و کمترین ارتفاع آن 6 متر است. طول و عرض این سایبان چادری به ترتیب برابر 27 و 17 متر است.

 

                                    نمای سازه پارچه ای از خیابانهای منتهی به آمفی تئاتر

 

                                     نمای زیر سقف آمفی تئاتر و نحوه قرارگیری ستونها

 

 

 

پروژه های اجرا شده و محصولات سازه چادری کاوشکام را در صفحات زیر دنبال نمایید:

آلاچیق چادری          پارکینگ چادری            سایبان ورودی            سایبان ماشین           سقف رستوران