برترین سازه‌های چادری با کاربری سقف پارکینگ چادری

طرح ها و فرمهای مختلف سازه پارچه ای این قابلیت که به عنوان سایبان ماشین - سقف پارکینگ مورد استفاده قرار گیرند دارند. فرم آرک ، سان شید ، آلاچیق چادری وارونه ، پارادایس و خیمه چادری از این دست هستند. سازه های چادری با توجه به خاصیت دکوراتیو و امکان استفاده به عنوان مبلمان شهری می تواند به عنوان اولین انتخاب به جهت ساخت پایانه ها و ایستگاههای حمل و نقل عمومی مطرح باشند تا علاوه بر کاربری سقف چادری یا سقف پارکینگ به عنوان مبلمان شهری نیز از خواص معماری آنها بهره برده شود. یکی دیگر از ویژگیهای استفاده از سازه چادری در سقف پارکینگ استفاده از نور طبیعی در طول روز برای تامین روشنایی آن است که موجب صرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی خواهد شد. در ادامه به بررسی تعدادی از این سازه های پارچه ای خواهیم پرداخت.

- طرح آلاچیق چادری وارونه : از ویژگیهای استفاده از طرح آلاچیق چادری وارونه برای کاربری سقف پارکینگ تهویه مناسب و جمع آوری آبهای سطحی و انتقال آن به ستون میانی است.به عنوان مثال در فرودگاه شهر لینز اتریش از یک سازه چادری منحصر به فرد با کاربری سقف پارکینگ استفاده شده است که علاوه بر ایجاد سقف پارچه ای به عنوان یک سازه سمبلیک و دکوراتیو مورد توجه و انتخاب برای ساخت قرار گرفت. این سقف پارکینگ پارچه ای  به منظور رفاه حال مسافرین و کارکنان این مجموعه ساخته شده است که شامل  15 آلاچیق چادری وارونه ساخته شده است و مساحت  1200 متر مربع را تحت پوشش قرار می دهد.

 

                     طرح آلاچیق چادری وارونه به عنوان سقف پارکینگ

 

- طرح آرک : این طرح  را می توان فرم استاندارد سقف پارکینگ نامید که بیشترین کاربرد را برای این منظور دارد. ستونهای قرار گرفته در کنار سایبان چادری این امکان را به کاربر می دهد تا به راحتی و بدون مانع در محوطه رفت و آمد نماید. فرم سازه پارچه ای در طرح آرک شامل خیمه چادری و طرح زین اسبی می باشد.
 

             

                 طرح آرک با فرم سازه پارچه ای خیمه ای شکل                                                              طرح آرک با فرم سازه پارچه ای زین اسبی شکل

 

- طرح سان شید : یکی از زیباترین فرمهای سازه پارچه ای می باشد که قرار گرفت تنها ستون سازه فلزی آن در کنار به مانند طرح آرک استفاده از آن را به عنوان پارکینگ چادری بلا مانع و حتی پرطرفدار کرده است. با قرار گرفتن در کنار هم آلاچیق چادری فرم سان شید می توان یک ردیف پارکینگ پارچه ای به وجود آورد. پارکینگ چادری اجرا شده توسط شرکت سازه چادری کاوشکام در پروژه دماوند یکی از نمونه های موفق در این فرم می باشد.

              

                سایبان ماشین اجرا شده توسط شرکت کاوشکام                                                           سازه های چادری با کاربری سقف پارکینگ

 

- طرح پارادایس : به منظور ایجاد سایبان ماشین در ابعاد بزرگتر استفاده از طرحهایی مانند آرک و سان شید مقرون به صرفه نمی باشد. بنابراین با استفاده از سایبان پارچه ای ( پارادایس ) امکان پوشش مساحتهای بیشتر با مصالح کمتر فراهم می شود.

          طرح آلاچیق چادری پارادایس برای سقف پارکینگ پارچه ای در لبعاد بزرگتر

 

 

پروژه ها و محصولات کاوشکام را اینجا دنبال نمایید:

سقف رستوران       سقف آمفی تئاتر         سقف کافی شاپ          سایبان ورودی         آلاچیق ساحلی      آلاچیق پارک