سازه‌های چادری - سقف چادری - سایبان چادری متحرک

ساخت سایبان چادری متحرک برای فضای روباز مسجد پیامبر در مدینه چالش بزرگی از نظر معماری و فنی مهندسی بود. در این مکان که هزاران زائر به صورت روزانه دور هم جمع می شوند نیاز به تغییر در شرایط جوی و معتدل شدن دما بدون بر هم زدن کاراکتر معماری این مکان مقدس احساس می شد. راه حل ساخت 12 سازه چادری با فرم آلاچیق چادری وارونه به ابعاد 17x18 متر و به ارتفاع 14 متر بود تا با ابعاد صحن مسجد همخوانی ابعادی نیز داشته باشد. این سازه های چادری در نوع خود بزرگترین هستند. از طریق استفاده کنترل شده از این سازه های پارچه ای صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی از طریق کاهش تفاوت دما در طول شبانه روز انجام می شود. در تابستان و در طول روز سایبان پارچه ای باز شده سایه ای وسیع را فراهم می نماید زمانی که سازه پارچه ای درصد قابل توجهی از تابش نور خورشید را برمی گرداند و در طول سایبان پارچه ای بسته شده اجازه می دهد تا گرمای جذب شده توسط ساختمانها در طول روز در هوای شب پخش شود. در زمستان و هنگامی که دمای هوا نسبتا پایین است در طول شب سقف چادری باز است تا از کاهش بیش از حد دما جلوگیری شود و در طول روز سقف پارچه ای باز است تا با تابش نور خورشید بر سطوح باعث گرمتر شدن محیط شود. زمان باز و بسته شدن این سازه های چادری متحرک به صورت الکترونیک و بر اساس موقعیت قرارگیری خورشید در فصل های مختلف، دمای هوا و سایر شرایط جوی انجام می شود. در طول تابستان وقتی دمای هوا در زیر سایبان چادری به 45 درجه سانتیگراد می رسد سیستم تهویه مطبوع این سازه های چادری به سیستم تهویه ساختمان متصل می گردد و جریان هوای خنک بدون ایجاد هرگونه صدایی از خروجی های واقع در ستونهای این سازه های پارچه ای به صورت یکنواخت در هوا منتشر می شوند تا کل صحن به صورت یکپارچه خنک شود.

در هنگام بارندگی آب باران از طیق سازه پارچه ای قیفی شکل به سمت ستونهای این آلاچیق چادری وارونه هدایت شده و از آن طریق به سیستم آبروی صحن انتقال پیدا می کند.

برای سیستم نورپردازی این آلاچیق پارچه ای وارونه از 4 لامپ بسیار قوی بر روی ستونها استفاده شده است که روشنایی فضا را در طول شب تامین می نماید.

تجربه موفق در کاربری و امتیازات منحصر بفرد این سازه های چادری باعث ترغیب کارفرما به احداث 250 عدد از این آلاچیق چادری با ابعاد 26x26 متر درسال 2012 در محوطه های پیرامونی ساختمان مسجد شد که در مجموع مساحت 150000 مترمربع را پوشش می دهد که فضایی مطبوع برای 350000 تا 400000 زائر در ماه رمضان و در هنگام مراسم حج فراهم می آورد. این سایبان چادری متحرک غیر معمول در نوع خود بزرگترین در جهان بدون هیچگونه نمونه مشابهی است. یک سقف چادری چشم نواز که توجه هر رهگذری را به خود جلب کرده و تغییر اساسی در شرایط آب و هوایی محیط ایجاد کرده و بااعث آسایش و راحتی زائرینی که سالانه از سراسر جهان به این مکان مقدس قدم می گذارند را فراهم می نماید.

کلیه المانهای فولادی سازه چادری شامل ستونها، بازوها و غیره از پروفیلهای استیل با مقاومت بالا ساخته شده است. به منظور دقت بالا در ساخت مفصل از ماشین های مکانیزه که توسط کامپیوتر کنترل می شدند ساخته شد. این دقت بالا در ساخت قطعات متحرک و استفاده از پمپ های هیدرولیک در قسمت میانی سازه چادری، حرکتی نرم و تقریبا بدون صدا در هنگام باز و بسته شدن سقف پارچه ای ایجاد می کند. فونداسیون این سازه پارچه ای نیز توسط شناژبه یکدیگر متصل هستند. سایبان چادری در مجموع دارای 20 بازوی فولادی است. 4 بازوی بلند قطری و دو بازوی کوتاه برای هرکدام از آنها و 8 بازوی میانی شامل 4 بازوی کوتاه و 4 بازوی بلندتر. سقف چادری توسط یک سیلندر هیدرولیک جایگذاری شده در محور ستون میانی باز و بسته می شود که بخش بالایی آن توسط اتصال مفصلی به همه بازوهای سایبان پارچه ای متصل است.

به منظور کنترل ایستایی این سازه های پارچه ای از آزماش تونل باد استفاده شده است. برای طراحی و آنالیز سرعت باد 155 کیلومتر بر ساعت در نظر گرفته شده است البته سنسورهای هوشمندی در این سایبان چادری قرار دارد که از باز و بسته شده آن در سرعت باد بالاتر از 35 کیلومتر بر ساعت جلوگیری می کنند. در ساخت سازه پارچه ای از جنس PTFE استفاده شده که به طور اختصاصی برای این سقف چادری ساخته شده و مشخصات مکانیکی آن به طور مداوم تغییر داده شد تا تمام ملزومات این سایبان پارچه ای متحرک را برآورده نماید. این سازه پارچه ای در مقابل تشعشعات UV مقاوم بوده و همچنین در مقابل مواد شیمیایی و آتش سوزی. این نوع پارچه دارای اصطکاک سطحی کمی است که بسیار مناسب برای سازه های چادری متحرک می باشد.

                                    سایبان چادری متحرک مدینه در حالت باز

 

                                    سازه های پارچه ای متحرک مدینه در حالت باز

 

 

سایر محصولات و پروژه های سازه چادری کاشکام را در صفحات زیر دنبال نمایید:

پارکینگ چادری         سایبان استخر        سایبان تراس           سقف رستوران            سایبان ماشین