سازه پارچه ای - سازه چادری - خیمه چادری

برای مدت سی سال گروه M&G در زمینه مواد پلیمری تحقیقات گسترده ای انجام می داده است. این گروه در سال 1990 تصمیم گرفت تا تحقیقات خود را در زمینه های مختلف در یک مکان واحد انجام دهد. برای این منظور منطقه ای در جنوب ایتالیا انتخاب گردید. از نظر کاربردی یک آزمایشگاه بزرگ با کمترین تعداد ستون برای این منظور نیاز بود. در طراحی اولیه تصمیم بر این شد که پلان این بنا به شکل بیضوی باشد که در نهایت ابعاد 85x32 متر برای آن انتخاب گردید. برای پوشش سقف این بنا با توجه به محدودیت در تعداد ستونها می بایست از مصالح سبک استفاده می شد بنابراین انتخاب سازه های چادری  با توجه به خاصیت دکوراتیو آن تنها گزینه به نظر می رسید. این سایبان چادری توسط 3 آرک فولادی به شکل خرپا با ارتفاع 15 متر نگه داشته می شد که هرکدام توسط 6 کابل کششی طولی نیز مهار گشته بود. مسائلی نظیر انتقال نیروهای خارجی ار طریق آرکهای سازه پارچه ای توسط محایبات دقیق هندسی توسط مهندسین معمار به وسیله تغییرات پارامترهای متغیر در انتخاب ارتفاع و مرکز قوسهای آرک انجام گردید. این سقف پارچه ای با عبور محدود نور توسط پارچه مورد استفاده در آن و گوشه های باز سایبان پارچهای باعث استفاده حداکثری از نور خورشید می شود . کل مساحت تحت پوشش این سازه چادری برابر با 2700 متر مربع بوده و قسمتهای ابتدایی و انتهایی آن به عنوان فضای عمومی یا پذیرش این مرکز تحقیقاتی در نظر گرفته شده است.

همانطور که عنوان شد 6 آرک فولادی با سطح مقطع مثلثی که از سه قوس مجزا ، که در مجموع شکل یک سبد را می سازند، تشکیل شده است وظیفه حمل سایبان پارچه ای  را انجام می دهند. سطح مقطع مثلثی آرکها به صورت متغیر بوده و در بالاترین ارتفاع دارای بزرگترین مقطع و به صورت یکنواخت از دو طرف آن از سطح مقطع آن کاسته می شود.این آرکها شامل 7641 المان لوله ای با 441 طول و مقطع مختلف می باشد. این آرکها توسط 6 کابل کششی واقع در زیر سایبان چادری به هم متصل هستند. فونداسیون این سازه پارچه ای به صورت گسترده برای تحمل بار زنده برابر با 200 کیلوگرم بر متر مربع طراحی گردیده است. همچنین در محل اتصال ستونها پدستال بتنی و در زیر دیوارها شناژبتنی ساخته شده است.

نوع پارچه استفاده شده در این سازه های پارچه ای از جنس پلی استر با روکش پی وی سی با مقاومت کششی 15000 کیلوگرم در هر متر عرض آن در دوجهت تار و پود آن بوده است. این سازه چادری مابین آرکهای فولادی پیش تنیده بوده است و همچنین توسط کابلهای موجود در پیرامون سازه پارچه ای که به محل اتصال پای آرکهای فولادی به فونداسیون می گذرند به صورت شعایی کشیده می شود.

از نظر موقعیت مکانی این سایبان پارچه ای مانند یک جزیره در وسط یک دریاچه مستطیلی شکل قرار دارد.به منظور تامین بخشی از روشنایی این خیمه چادریبر روی آرکهای فولادی از پارچه با خاصیت عبور نور بالا استفاده شده است این پارچه در عین حال باعث دیده شدن خرپاهای فولادی خواهد شد که سهم عمده ای در زیباسازی این سازه پارچه ای خواهد داشت. به منظور تهویه هوای داخل این سقف چادری بزرگ از یک سیستم تهویه علاوه بر تهویه طبیعی استفاده شده است.

سازه های چادری مانند این با فرم خیمه چادری بسیار مناسب برای کاربریهایی مانند سقف آمفی تئاتر ، سقف رستوران ، سقف پارکینگ های بزرگ و عموما مکانهایی که نیاز به فضاهای وسیع بدون موانع فیزیکی یا بصری می باشند خواهد بود.

 

                  

   نمای باز از سازه چادری مرکز تحقیقات                                                         نمای از داخل خیمه چادری با کاربری مرکز تحقیقات و آزمایشکاه

 

 

 

به منظور بازدید از سایر محصولات و پروژه های انجام شده توسط سازه چادری کاوشکام از صفحات زیر بازدید نمایید:

آلاچیق چادری        آلاچیق ساحلی        آلاچیق پارک         سقف کافی شاپ          سایبان ورودی       سایبان ماشین