سازه‌های پارچه ای - سایبان چادری با کاربری آلاچیق پارچه ای

در بین جذاب ترین سازه های چادری کششی ساخته شده در سالهای اخیر می توان به سازه های پارچه ای نصب شده در خیابان منا در عربستان سعودی اشاره کرد. هر سال حدود 2 میلیون زائر برای اجای فرایض دینی و زیارت خانه خدا به مکه می روند. یکی از مناسک حج حرکت زائرین به سمت کوه عرفات است جاییکه زائرین مجبور می شوند شب را در خیابان منا به سر ببرند. پس از یک سری فجایع مانن جریان آتش سوزی در سال 1997 دولت عربستان و وزارت مسکن و شهرسازی در سال 2000 تصمیم گرفتند تا سازه های چادری از جنس کتان موجود در خیابان منا را توسط سازه های پارچه ای از جنس تفلون که عملکرد مناسبی در مقابل آتش سوزی دارد جایگزین نمایند. در انتخاب این فرم سقف پارچه ای و رنگ پارچه معماری غالب منطقه نقش مهمی داشته است.

فاز اول این پروژه که در سالهای 1997 و 1998 انجام گردید که طبق برنامه ریزی انجام شده قرار بر این شد که 25 درصد از کل 40000 آلاچیق پارچه ای طرح آلاچیق پارک یعنی 10000 عدد از این سازه های پارچه ای ساخته و نصب گردد. در فاز دوم و سوم پروژه که توسط گروه دیگری از پیمانکاران انجام شد بالغ بر 30300 آلاچیق چادری که در مجموع مساحت 1875000 متر مربع را مسقف نمود که این سایبان چادری را به عنوان بزرگترین سازه چادری سبک جهان تاکنون معرفی کرده است.

مانند فاز اول قسمت عمده از این تعداد آلاچیق پارچه ای از 6 اندازه تیپ بندی شده ساخته شد. هر آلاچیق چادری به شکل مستطیل و به ابعاد 4x4  و 6x8  و 8x8  و 8x9  و 8x10 و 8x12  ساخته و در کنار هم نصب گردید. طول عمر این سازه پارچه ای برابر با 20 سال در نظر گرفته شده است. عملکرد پارچه های مخصوص سازه های چادری که در این پروژه نیز جایگزین پارچه های کتانی شده است توسط آیین نامه های معتبر دنیا تایید شده است که البته این به معنی نسوز بودن آنها نیست که گاهی به اشتباه عنوان می شود بلکه منظور از عملکرد مناسب عدم گسترش آتش و همچنین جلوگیری از مرگ و میر ناشی از خفگی است.

 

                       ساخت آلاچیق پارچه ای پیوسته توسط پارچه های مخصوص سازه های چادری

 

 

 

برای بازدید از سایر محصولات و پروژه های سازه چادری کاوشکام از صفحات زیر بازدید نمایید:

خیمه چادری       سایبان ورودی         سقف آمفی تئاتر        سقف چادری           پارکینگ چادری        سقف پارکینگ         سقف رستوران