سازه پارچه ای - سایبان چادری با کاربری سایبان ورودی

در راستای برنامه مدرن سازی ساختمان مرکز تفریحی در سویا اسپانیا احداث سایبان ورودی برای این مرکز در دستور کار قرار گرفت. با توجه به زاویه بارش باران و جهت وزش باد در این منطقه یک سایبان چادری برای جلوگیری از بارش باران در ورودی این ساختمان مورد نیاز بود.علاوه بر نزولات جوی این منطقه که بالغ بر 3000 ساعت در طول سال با آفتاب مواجه است و متوسط دمای هوا در طول سال به 17 درجه سانتیگراد ( و در ماه جولای به 29 درجه سانتیگراد ) می رسد تابش نور خورشید نیز یکی از موارد لزوم ساخت این سایبان ورودی بود.

از مشکلات اساسی و اولیه در طراحی و ساخت این سازه چادری نحوه نصب سقف چادری به ساختمان موجود با نمای شیشه ای که امکان اتصال به آن به هیچ وجه وجود نداشت و ستونهای دایره ای شکل پیش ساخته بود. با توجه به محدودیت های موجود در مراحل محاسبات سعی بر طراحی سازه ای سبک با توجه به این نکته که انتقال نیروها به سمت راست سایبان چادری که دسترسی بهتری به ساختمان وجود داشت باشد. بنابراین یک تیر فولادی افقی دایروی به طول 27 متر برای پیشانی سایبان ورودی ساخته و به دو طرف ساختمان متصل گردید و برای پایداری آن در میانه قوس از یک جفت ستون به شکل V استفاده گردید. همچنین در بالای سایبان پارچه ای از ستونهای کوچکتر استفاده شد. طراحی نهایی سازه های چادری بر اساس نیاز مشتری و محل استفاده آن انجام می شود که در این سقف چادری نیز از این قاعده مستثنا نبوده است.

پارچه مورد استفاده در این سایبان چادری از نوع Ferrari 1202 به رنگ نقره ای بود تا به جنبه تشریفاتی بودن این مکان بیافزاید. مقاومت کششی این سایبان پارچه ای برابر با 400 کیلوگرم در یک نوار 5 سانتیمتری از پارچه خواهد بود که از یک لایه پلی استر میانی و دو لایه پی وی سی دو طرف لایه میانی تشکیل شده است. سمت بیرونی و رو به آفتاب سقف چادری شامل لایه ضد اشعه UV نیز می باشد. سازه پارچه ای از جلو توسط بست های فولادی به تیر دایروی متصل شده است و در پشت توسط کابلی که در غلاف سایبان ورودی قرار دارد پیش تنیده شده است و در سه نقطه توسط پلیتهایی به ستونهای کوچکتر قرار گرفته شده در دال بتنی سقف ساختمان موجود در نقاط مناسب مانند سرستونها متصل شده است. هرکدام از این ستونهای کوچک توسط دوکابل کششی مهار شده اند. پایه این کابلها حدود 60 سانتیمتر بالاتر از تراز سقف قرار گرفته است تا از اثرات ضربه ای بارهای وارده بکاهد. کل پروسه طراحی ساخت و نصب این سایبان چادری در مدت 19 روز کاری انجام گردید.

مساحت تحت پوشش این سایبان ورودی برابر با 120 متر مربع بوده است که نشان دهنده قابلیت و انعطاف پذیری بالای سازه های پارچه ای در پوشش مساحتهای بالا با حداقل مصالح مصرفی و با تکیه بر تکنولوژی پیشرفته سازه های چادری کششی می باشد که در کمتر مصالح رایج ساختمانی نمونه آن را می توان یافت. طول عمر این سقف پارچه ای در طراحی برابر 25 سال در نظر گرفته شده است که نشان دهنده دائمی بودن این سایبان چادری دارد.

 

                                              سایبان ورودی در نمای ساختمان

 

                                نمای از بالای سایبان چادری و نحوه اتصال به ساختمان موجود

 

                               نمای از روبروی سازه پارچه ای با کاربری سایبان ورودی

 

 

 

به منظور بازدید از سایر محصولات سازه چادری کاوشکام از صفحات زیر بازدید نمایید:

آلاچیق چادری       آلاچیق پارچه ای      خیمه چادری         سایبان استخر          سقف آمفی تئاتر           سقف پارکینگ