سازه چادری - خیمه چادری ، سایبان چادری

پیست بین المللی اتومبیل رانی بحرین که در سال 2005 افتتاح شدترکیبی از معماری فرمول یک و معماری خاص عربی است. مهندسین معمار متخصص در طراحی پیست های اتومبیل رانی با استفاده از فرم خیمه چادری که در معماری شرقی خصوصا اعراب نقش اساسی دارد سازه های چادری این مکان ورزشی را طراحی نمودند. در سقف چادری جایگاه تماشاگران و کلیه ساختمانهای موجود در این مجموعه با استفاده از پارچه شیشه ای با پوشش PTFE  استفاده شده است. این نوع از سایبان پارچه ای توانایی مقاومت در برابر هم گرمای شدید آفتاب و تابش مستقیم نور خورشید و هم طوفان های شن که خاص منطقه خلیج فارس می باشد را دارد.

این پیست فرمول یک اولین پیست در کشورهای عربی بود که در جنوب پایتخت بحرین در منامه ساخته شد که با توجه به ابعاد آن توانایی برگزاری نه تنها مسابقات فرمول یک بلکه سایر مسابقات موتوری را نیز دارد.
کل این مجموعه در مدت 15 ماه ساخته شد که 45000 نفر به صورت زنده قادر به تماشای مسابقات به صورت زنده از جایگاه های مسقف با سایبان پارچه ای این مجموعه خواهند بود. همه سازه های چادری این مجموعه با الهام از فرم خیمه چادری طراحی شده اند مطابق با آنچه قبل از این هم در پیست هایی که توسط شرکت طراح انجام شده بود مانند پیست های مالزی ، شانگهای و ترکیه انجان شده بود در طراحی از المانهایی برگرفته از فرهنگ و سنت منطقه استفاده شده است. تنها مصالح بسیار مقاوم توانایی مقابله با شرایط آب و هوایی این جزیره در خلیج فارس را دارد. آب و هوای گرم شرجی، بادهای شدید که غالبا همراه با گردو غبار و شن است ، مقاومت در برابر اشعه UV و با توجه به کاربری این سازه های پارچه ای استانداردهای سخت گیرانه در مورد عملکرد در مواقع آتش سوزی انتخاب سایبان چادری را برای این مجموعه ناگزیر کرده بود. پوشش با PTFE سقف پارچه ای باعث ایجاد سطحی صاف بر روی سایبان چادری می شود که توانایی مقابله با شرایط جوی متغیر بحرین را فراهم می کند. استفاده از این نوع سازه چادری قبلا امتحان خود را در سازه های خیمه چادری مکه و سازه پارچه ای برج عرب پس داده بود.

 

                      نمایی از سه خیمه چادری پیوسته بر روی ساختمانهای مجموعه

 

                              سایبان چادری های پیوسته و سقف چادری جایگاه تماشاگران

 

                      نمای کلی از سازه های چادری پیست فرمول یک بحرین

 

 

محصولات سازه چادری کاوشکام را در صفحات زیر دنبال نمایید:

سقف رستوران         سقف پارکینگ        سایبان ورودی          سایبان استخر        آلاچیق چادری