سازه چادری - سقف چادری - سایبان چادری سقف آمفی تئاتر

در انتهای سال 2005 پروژه ای در بزرگترین مرکز خرید شهر آلباسته در اسپانیا تعریف شد. این پروژه شامل یک سقف چادری به مساحت 2120 مترمربع روی میدان اصلی که شبیه به سقف آمفی تئاتر بود می شد. یکی از مهمترین اهداف از انتخاب سقف پارچه ای برای این مرکز خرید علاوه بر کیفیت و عملکرد مناسب سازه های چادری بحث زمان بندی کار بود. کل این پروژه میبایست تا پایان نوامبر 2005 به پایان می رسید. بنابراین مناسبترین انتخاب برای چنین موقعتی سایبان چادری بود پس خیلی سریع طراحی و انتخاب پارامترهای هندسی برای سقف چادری و فرم آن شروع گردید تا نیروهای لازم برای طراحی فونداسیون به دست آید. پس از تعیین هنسه و شکل سایبان پارچه ای سازه فلزی و سازه پارچه ای هر دو در نرم افزارهای کامپیوتری مدل شدند و مراحل آنالیز آن آغاز گردید. به منظور رسیدن به برنامه زمان بندی شده تمام بخشهای مختلف این سازه چادری به طور همزمان و موازی مطالعه و اجرا می شد. در همان شروع کار مشکلاتی بر سر راه کار قرار داشت. مساله اول حمل نقل آرکهای فولادی 60 متری و دوم اینکه در محل اتصال این آرکها به اعضا بتنی نباید جابجایی به وجود می آمد برای جلوگیری از ایجاد لنگر های خمشی در این اعضا که در طراحی آنها لحاظ نشده بود. برای حل این مشکلات آرکهای 60 متری سازه پارچه ای به سه قسمت تقسیم شدند تا حمل آنها به محل نصب آسانتر انجام شود. مرحله بعد نصب همه المانهای  سقف پارچه ای به صورت یکپارچه بود. وقتی سازه فلزی طراحی و در کارخانه ساخته و به کارگاه حمل گردید و فرم سایبان چادری و الگوی برش آن محاسبه ، ساخته و به محل نصب سازه چادری حمل شد، جدول زمانبندی نصب پیشنهاد شد که شامل آماده سازیهای لازم در کارگاه نیز می شد.

مرحله آخر طراحی شامل محاسبه و آنالیز سقف پارچه ای قسمت میانی هر آرک 60 متری می شد که توسط پارچه ETFE پوشش داده شده است. علت ارجحیت این نوع پارچه نسبت به شیشه سبکی آن و خاصیت عبور نور آن می باشد. برای جلوگیری از اعمال تنش های ثانویه ناخواسته به پارچه ETFE از استرکچر فلزی جداگانه ای برای این قسمت استفاده گردید و برای ایجاد پیش تنیدگیهای دو محوره در این قسمت از سایبان پارچه ای از وسایل مخصوص استفاده شده است.

در بخش دیگری از این مرکز خرید برای سایبان ورودی آن از سه آلاچیق چادری وارونه به جهت جذب توجه بینندگان استفاده شده است که زیبایی خاصی را به ورودی این مرکز خرید بخشیده است.

ظهر 22 نوامبر آخرین آلاچیق چادری نصب و پیش تییده شد و شب همان روز مراسم افتتاحیه برگزار شد. در نهایت می توان به این نکته اشاره کرد که کل مراحل این پروژه از مطالعات تا طراحی و محاسبات و ساخت و نصب سایبان چادری در زمان بسیار کوتاهی انجام شد ولی نتیجه کار بسیار رضایت بخش و چشمگیر بود.

 

                                              نمای زیر سقف آمفی تئاتر

 

 

                                         نمای بسیار زیبا در شب سایبان چادری

 

                             آلاچیق چادری وارونه در سایبان ورودی

 

محصولات و پروژه های متفاوت سازه چادری کاوشکام را در صفحات زیر دنبال نمایید:

خیمه چادری        سقف رستوران         سقف کافی شاپ         سقف پارکینگ                سایبان استخر