سازه چادری - آلاچیق پارچه ای با کاربری سایبان ورودی

این سازه چادری ترکیبی از یک سایبان پارچه ای و استراکچر چوبی است که در پارک دلفین شهر Harderwijk در هلند در سال 2005 میلادی ساخته شده است. علت انتخاب و ترکیب این دو متریال یعنی آلاچیق پارچه ای و استراکچر چوبی همخوانی آن با محیط اطراف و ایجاد اتمسفری آرامش بخش بود. یکی از چالش های بزرگ این سازه چادری نحوه طراحی و ساخت المانهای چوبی به نحوی که قادر به انتقال نیروهای وارد از طرف آلاچیق پارچه ای باشد. برای این سقف چادری یک کمربند چوبی اصلی در نظر گرفته شده است و از هر دو طرف دستک های دیگری برای اتصال نقاط پایینی سایبان چادری قرار گرفته است. شکل کلی این سایبان چادری به صورت مسطح در نظر گرفته شده تا از تشکیل گوداله های آب بر روی آلاچیق چادری جلوگیری شود و همچنین از نظر نیرو های وارده بر سازه پارچه ای این کار باعث کاهش نیروهای وارده به استراکچر چوبی خواهد شد چون با کاهش قوس ها بازوی لنگرهای خمشی وارد بر سازه پارچه ای به طور چشمگیری کاهش می یابد.

از دیگر موارد اساسی در نظر گرفته شده در مراحل طراحی نحوه جمع آوری آبهای ناشی از بارش باران بود. از آنجا که این آلاچیق چادری به منظور سایبان چادری ورودی این پارک در نظر گرفته شده بود اصلا قابل قبول نبود که آب باران از اطراف آلاچیق پارچه ای به پایین بریزد بنا براین با تعبیه لوله های مخصوص در پیرامون سایبان پارچه ای مسیر هدایت آبهای سطحی به صورت از پیش تعیین شده معلوم گشت و از مسیری خاص و با استفاده از زنجیرهای نازک نصب شده در گوشه های سایبان ورودی به سمت آبروهای موجود در سیستم آب و فاضلاب محلی هدایت شدند.

پارچه مورد استفاده در این سایبان ورودی از نوع Ferrari 1002T2 با وزن حدودا برابر با 1100 گرم در هر مترمربع و با طول عمر 15 تا 20 سال که بسیار مناسب برای سازه چادری دائمی می باشد ساخته شده است. مساحت تحت پوشش این سایبان ورودی نیز برابر با 205 مترمربع است.

 

                                                  نحوه اتصال سایبان چادری به ستون میانی

 

                                                    سایبان ورودی پارک دلفین در هلند

 

                                   نمای کامل از آلاچیق چادری برای سایبان ورودی پارک دلفین

 

                                     تعبیه زنجیرهای نازک برای هدایت آب های سطحی به آبروها

 

 

سایر محصولات سازه چادری کاوشکام را از لینک های زیر دنبال نمایید:

پارکینگ پارچه ای         روف گاردن             سقف رستوران           آلاچیق ساحلی            آلاچیق پارک