سقف پارچه ای - سایبان چادری - سایبان استخر

این مجموعه ورزشی متعلق به شهرداری ملدونادو در اروگوئه است که منطقهای گرمسیری و بدون بارش برف است. پروژه نوسازی و تجهیز این مکان ورزشی شامل نصب یک سایبان پارچه ای بر روی سقف استخر و سیستم گرمایشی در جهت گسترش و بزرگ سازی این مجموعه بود. برای سقف چادری استخر اهداف زیر مد نظر کارفرما بوده است :

- طراحی یک سایبان پارچه ای زیبا و جذاب به طوریکه تبدیل به یک المان دکوراتیو در این مجموعه ورزشی شود.

- برای سقف استخر نیاز بود که طراحی و مصالح مصرفی طوری انتخاب شوند که بتوان از نور طبیعی خورشید نیز در عین سرپوشیده بودن آن استفاده کرد و از آنجاییکه سازه های چادری اجازه عبور حداقل 7 درصد از نور را می دهد بنابراین می توانست انتخاب مناسبی باشد.

- محافظت استفاده کنندگان در برابر بارش باران و وزش باد تا استخر در تمام طول سال قادر به سرویس دهی باشد.

- جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید که می توانست مزاحمت برای فعالیتهای روزمره در این مجموعه ورزشی که شامل استخر نیز می شود باشد.

- ودر آخر که شاید مهمترین دلیل انتخای سایبان چادری  آن نیز می تواند باشد راحتی و سرعت نصب آن بود که نسبت به دیگر مصالح رایج در کمترین زمان ممکن عملیات نصب به اتمام رسید.

با اهداف عنوان شده در بالا انتخاب سایبان پارچه ای ناگذیر می نمود چون هیچ کدام از مصالح رایج ساختمانی قادر به برآوردن تمام نیازها و اهداف عنوان شده فوق نبودند. بعضی از آنها مانند بتن جلوی کل نور ورودی به استخر را سد  می کردند. بعضی دیگر مشکلات جدیدی را اضافه می کردند مثلا باعث افزایش مضاعف دمای محیط می شدند و بعضی دیگر مقاومت کافی در مقابل بارهای وارده را نداشتند ولی مهمتر از همه هیچکدام از نظر مباحث زیبایی شناختی امکانات و موقعیتهایی را که یک سقف پارچه ای شکل پذیر در اختیار طراح قرار می دهد را نداشتند. سازه پارچه ای به عنوان مصالحی با قابلیت عبور نور تمام اهداف فوق الذکر را برآورده می نمود. سازه پارچه ای ساخته شده از جنس پلی استر با پوشش دو رویه پی وی سی و لایه ضد اشعه UV در لایه بیرونی بود که مقاومت کششی برابر با 3 تن در متر و وزن معدل 800 گرم در هر متر مربع داشت.

در مباحث طراحی البته که این سقف پارچه ای طوری در نظر گرفته شده بود که بر روی سازه موجود نصب گردد. این سایبان چادری از یک پوسته دو قوسی تشکیل شده است که توسط کابلهای کششی پیش تنیده شده و در دو طرف سقف پارچه ای بر روی تکیه گاههای A شکل ساخته شده از لوله های 4 اینچ سوار شده اند که نسبت به پایه خود قادر به دوران است. برای ایجاد فرم دو قوسی در این سازه چادری از دو سری کابل استفاده شده است که هر دو سری به نقاط بالایی و پایینی تکیه گاه A شکل متصل شده اند. سری اول شامل کابلهایی با قوس منفی و سری دوم با قوس مثبت هستند تا نتیجه کار سایبان چادری به شکل زین اسبی باشد. از دیگر المانهای مهم ایا سقف پارچه ای آبرو بتنی آن است. این مجرای بتنی نه تنها آبهای سطحی را از روی سایبان چادری جمع آوری میکند بلکه به عنوان تکیه گاهی برای المانهای سازه ای این سقف پارچه ای می باشد. بارهای وارده از طرف سایبان استخر به المانهای سازه ای در مراحل طراحی در نظر گرفته شده است.

برای پیش تنیده کردن سایبان استخر از المانهای نصب شده لر روی پایه های A شکل و تمکان دوران آن حول پایه آن استفاده شده است. با چرخش پایه کابل های موجود در سقف چادری کشیده شده و کابل ها نیز به نوبه خود سایبان استخر را را تحت کشش قرار می دهد. مراحل نصب از ساخت آبروهای بتنی آغاز شد و سپس نصب المانهای چدنی دورانی با دقت بسیار بالا بر روی پایه ها انجام گردید. به طور همزمان ساخت پایه های A شکل و سازه پارچه ای در کارخانه انجام می شد. و در نهایت وقتی همه المانهای فلزی و چادری آماده شد کل مراحل نصب در زمان دو روز انجام شد که همانطور که در ابتدا عنوان شد هیچکدام از روشهای رایج ساخت وساز اینچنین سرعت کاری را برآورده نمی کردند. نتیجه نهایی کار سایبان استخر با فرم بسیار زیبا و دکوراتیو باعث به وجود آمدن محیطی مفرح برای ورزشکاران گردید. مساحت تحت پوشش این سایبان چادری برابر با 285 مترمربع بود و به عنوان سازه چادری دائم ساخته شده است.

 

                                            نمای پایین سقف چادری استخر

 

                                                            مراحل نصب سازه چادری استخر

 

                                  قطعات چدنی با قابلیت چرخش برای ایجاد پیش تنیدگی در سایبان استخر

 

سایر محصولات سازه چادری کاوشکام را در صفحات زیر دنبال نمایید:

سقف رستوران        سقف کافی شاپ         خیمه چادری          روف گاردن       پارکینگ چادری